3 uut­ta eh­do­kas­ta Uu­del­le­maal­le

Vasemmistoliiton Uudenmaan vaalipiirin eduskuntavaaliehdokkaiden joukko laajene uusilla nimillä. Nyt julkaistavat ehdokkaat täydentävät aiemmin asetettua ehdokaskattausta ja tuovat mukanaan laajaa osaamista ja kokemusta elämän eri osa-alueilta.

Uudenmaan Vasemmistoliiton piirihallitus on piirikokouksen valtuuttamana asettanut uusia ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin. Ehdokkaat edustavat monipuolisesti eri ikäisiä, erilaisista taustoista tulevia ja eri puolilla Uuttamaata vaikuttavia ihmisiä. Mukana on niin kokeneita vaikuttajia kuin uusia tulevaisuuden tekijöitä.

Nyt julkistettavat ehdokkaat ovat:

Vikram Chakraborty, 20, opiskelija, Espoo
Juho-Aleksi (Aki) Hauru, 50, freelance-muusikko, Espoo
Mimmi Launiala, 48, työllisyysasiantuntija, Järvenpää

Uudenmaan Vasemmistoliitto on nyt julkistanut 26 ehdokasta huhtikuun 2027 eduskuntavaaleihin. Täyden listan koko on tämän hetken tiedon mukaan 37 ehdokasta. Ehdokasasettelu etenee syksyn 2026 aikana, ja uusia ehdokkaita julkaistaan lokakuussa.

Lisätiedot:
Jari Heiskanen, Uudenmaan Vasemmistoliiton puheenjohtaja,
Puh. 050 302 3740, sähköposti: heiskanenjari79@gmail.com