Kuntayhtymät

Vasemmistoliiton edustajat kuntayhtymien päätöksenteossa:

Uudenmaan liitto

Maakuntavaltuusto

Varsinaiset jäsenet
Mai Kivelä, Helsinki
Petra Malin, Helsinki
Sami Muttilainen, Helsinki
Teemu Tuiskula, Karkkila
Pia Lohikoski, Kerava
Matti Pajuoja, Lohja
Antero Eerola, Vantaa

Varajäsenet
Tiina Ahlfors, Espoo
Raili Peni, Hanko
Paavo Arhinmäki, Helsinki
Dan Koivulaakso, Helsinki
Mia Haglund, Helsinki
Heini Liimatainen, Järvenpää
Minttu Sillanpää, Vantaa

Maakuntahallitus

Varsinainen jäsen Mimmi Launiala, Järvenpää

Varajäsen Jarkko Ilonen, Karkkila

Kielellisten palveluiden toimikunta

Varsinainen jäsen Antti Kauppinen, Helsinki

Varajäsen Irja Bergholm, Kirkkonummi

Maakunnan yhteistyöryhmä

Varajäsen Mimmi Launiala, Järvenpää

Uusimaa-kaavan ohjaustoimikunnat

Helsingin seudun ohjaustoimikunta

Varsinaiset jäsenet
Liisa Tamminen, Mäntsälä
Ari Alapartanen, Järvenpää

Varajäsenet
Mika Välipirtti, Helsinki
Sanna Kerminen, Järvenpää

Länsi-Uudenmaan ohjaustoimikunta

Varsinainen jäsen Arja Ikäheimo, Lohja

Varajäsen Toni Hägg, Lohja

Uudenmaan virkistysalueyhdistys

Valtuuskunta

Varsinainen jäsen Jarkko Ilonen, Karkkila

Hallitus

Varsinainen jäsen Riika Raunisalo, Hyvinkää

Varajäsen Mika Korpela, Järvenpää

Helsingin seudun liikenne HSL

Hallitus

Varsinainen jäsen Hanna Mithuku, Helsinki

Varajäsen Kari Kälviä, Helsinki

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY

Hallitus

Varsinainen jäsen Pirkko Kotila, Vantaa

Varajäsen Tuomas Suihkonen, Vantaa

Tarkastuslautakunta

Varsinainen jäsen Antti Vainionpää, Helsinki

Varajäsen Liisa McDermott, Espoo

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS

Hallitus

Varsinainen jäsen Anna Vuorjoki, Helsinki

Varajäsen Saku Etholén, Helsinki

HYKS–alueen lautakunta

Varsinainen jäsen Mika Mäkelä, Kerava

Varajäsen Riitta Puolatie, Helsinki

Hyvinkään alueen lautakunta

Varsinainen jäsen Petri Kärki, Hyvinkää

Varajäsen Heini Liimatainen, Järvenpää

Lohjan alueen lautakunta

Varsinainen jäsen Erkki Ollakka, Karkkila

Varajäsen Gunilla Wikberg, Lohja

Länsi-Uudenmaan alueen lautakunta

Varsinainen jäsen Hanna Ojamo, Raasepori

Varajäsen Urpo Hyttinen, Hanko

Porvoon alueen lautakunta

Varsinainen jäsen Aino Kylätasku

Varajäsen Arja Pekkarinen

Eteva

Hallitus

Varsinainen jäsen Antti Holopainen, Lahti

Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä

Hallitus

Varsinainen jäsen Eino Huotari, Karkkila

Varajäsen Birgit Aittakumpu, Lohja

Keski-Uudenmaan ympäristökeskus

Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta

Varsinainen jäsen Hannu Toikkanen, Nurmijärvi

Keski-Uudenmaan sote Keusote

Valtuusto

Varsinaiset jäsenet
Auli Herttuainen, Mäntsälä
Ritva Poikela, Hyvinkää

Hallitus

Varsinainen jäsen Erkki Laukkanen, Mäntsälä