Uudenmaan Vasemmistoliiton valitut puoluekokousedustajat

Uudenmaan Vasemmistoliiton puoluekokousedustajat (yhteensä 32) valittiin 15.3.2016 – 4.4.2016 järjestetyssä jäsenäänestyksessä. Äänestystä varten piiri oli jaettu neljään vaaliyhtymäalueeseen: 1) Espoo – Kirkkonummi 2) Länsi-Uusimaa 3) Vantaa ja 4) Keski- ja Itä-Uusimaa. Valitut puoluekokousedustajat ja varaedustajat vaaliyhtymittäin ja äänimääräjärjestyksessä:

Espoo – Kirkkonummi (6 edustajaa)/äänestysaktiivisuus 41,8%

Tiina Ahlfors, Espoo
Elina Kinnunen, Kirkkonummi
Matti Karppa, Espoo
Susanna Koistinen, Espoo
Helena Hangaslahti, Espoo
Jouni Salminen – Mänttäri

Varaedustajat
Elisabet Andersson, Espoo
Kari Karjalainen, Espoo

Länsi-Uusimaa (7 edustajaa)/äänestysaktiivisuus 62,8%

Birgit Aittakumpu, Lohja
Birgitta Gran, Hanko, Hangö
Saara Reiman, Lohja
Jouni Linden, Lohja
Tapio Pulkkinen, Vihti
Teemu Tuiskula, Karkkila
Harry Yltävä, Raasepori

Varaedustajat
Maritta Salo, Karkkila
Rainer Määttä, Karkkila
Risto Laakso, Karkkila
Urpo Hyttinen, Hanko
Heikki Holappa, Raasepori

Vantaa (8 edustajaa)/äänestysaktiivisuus 67,9%

Minttu Sillanpää
Pirkko Kotila
Kati Tyystjärvi
Antero Eerola
Ville Karinen
Karoliina Öystilä
Arto Bäckström
Irja Pursiainen

Varaedustajat
Esa Ylikoski
Ahti Dahl
Marko Muraja
Tauno Ervasti
Ari Martinaho

Keski- ja Itä-Uusimaa (11 edustajaa)/äänestysaktiivisuus 64,3%

Pia Lohikoski, Kerava
Auli Herttuainen, Mäntsälä
Riika Raunisalo, Hyvinkää
Mimmi Asikainen, Järvenpää
Ari Alapartanen, Järvenpää
Juhani Kouhia, Hyvinkää
Henri Turkia, Hyvinkää
Aulis Ruuth, Porvoo
Jenni Komonen, Järvenpää
Oula Hyrske, Järvenpää
Juhani Lohikoski, Kerava

Varaedustajat
Pirkka Ruishalme, Järvenpää
Katariina Stoor, Porvoo
Joonas Dachinger, Porvoo
Markus Lummi, Järvenpää
Hannu Toikkanen, Nurmijärvi

Muut ehdokkaat
Paula Eskelinen, Hyvinkää
Kari Salonen, Kerava
Antero Harju, Järvenpää
Antti Kettunen, Kerava
Matti Lindfors, Hyvinkää
Raimo Järvenpää, Nurmijärvi
Tuukka Kallas, Kerava

Piirijärjestön kokonaisäänestysaktiivisuus 61,5%.