Uudenmaan Vasemmiston eduskuntavaaliehdokkaat 2019

Uudenmaan Vasemmistoliiton piirihallitus on asettanut seuraavat henkilöt ehdolle vuoden 2019 eduskuntavaaleihin Uudenmaan vaalipiirissä.

 

Ari Alapartanen, Järvenpää. 35. Maa- ja metsätaloustieteiden kandidaatti, vartija.

Hanna Catani, Tuusula. 35. Valtiotieteen opiskelija, tilastohaastattelija.

Antero Eerola, Vantaa. 44. Toimittaja, kaupunginvaltuutettu.

Birgitta Gran, Hanko. 66. Pensionerad social- och patientombudsman.

Eeva-Maria Grekula, Raasepori. 40. Sosiologi.

Jarkko Ilonen, Karkkila. 35. Asiakastarkastuksen esimies, kaupunginvaltuutettu.

Jari Jääskeläinen, Vantaa. 52. Pääluottamusmies, kirvesmies, kaupunginvaltuutettu.

Emilia Kankaanpää, Mäntsälä. 38. Customs specialist, yrittäjä, varavaltuutettu.

Ville Kari, Helsinki. 37. Aluetoimitsija, Teollisuusliitto.

Ville Karinen, Vantaa. 43. FM, kirjastonhoitaja.

Tiina Koivalo, Nurmijärvi. 56. Rekrytoija, kaupunginvaltuutettu.

Mimmi Launiala, Järvenpää. 41. Lähihoitaja, pääluottamusmies, kaupunginvaltuutettu.

Tiina Liimatainen, Lohja. 49. Palveluneuvoja, kaupunginvaltuutettu.

Pia Lohikoski, Kerava. 41. Järjestö- ja koulutuspäällikkö, kaupunginvaltuutettu.

Said Moradi, Espoo. 34. Diplomi-insinööri, tuntiopettaja.

Chau Nguyen, Vantaa. 30. Ammattiyhdistysliikkeen työntekjä (SEL), varavaltuutettu.

Mikko Nieminen, Porvoo. 58. Toimittaja, kansalaisaktivisti.

Waltteri Nummelin, Hyvinkää. 21. Ylioppilas, merkonomiopiskelija.

Elina Nykyri, Vantaa. 42. Tutkija, FM.

Sara Pekonen, Vantaa. 38. Sosionomi (AMK), lähihoitaja

Mari Rummukainen, Espoo. 33. VTK, tuntiopettaja.

Janne Ruokonen, Espoo. 40. Muusikko, lähihoitaja.

Jussi Saramo, Vantaa. 39. Toiminnanjohtaja, kaupunginvaltuutettu, varakansanedustaja.

Esko Seppänen, Helsinki. 74. Eläkeläinen, ex-kansanedustaja ja europarlamentaarikko.

Kyösti Suokas, Helsinki. 60. Varatuomari, Rakennusliiton toinen puheenjohtaja.

Sami Säynevirta, Helsinki. 50. Järjestöpäällikkö (Luonto-Liitto ry.), puheenjohtaja (Animalia ry.)

Lauri Vihervä, Hyvinkää. 43. JHL:n aluetoimitsija.

Teija Virtamo-Tiiska, Kirkkonummi. 55. Tutkija, biologi.

Mika-Erik Walls, Espoo. 52. Kasvatustieteen lisensiaatti, lukion lehtori, oppimistutkija, varavaltuutettu.

Jaana Wessman, Espoo. 45. Lastenpsykiatriaan erikoistuva lääkäri, kaupunginvaltuutettu.

Hanna-Marilla Zidan, Helsinki. 29. Vasemmistonuoret ry:n puheenjohtaja.

 

Uudenmaan Vasemmistoliiton piirihallitus jatkaa ehdokasasettelua tulevissa kokouksissaan. 

Tavoitteena on kolme eduskuntavaalipaikkaa Uudeltamaalta.